ARMADA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ARMADA

Forumul Guildei ARMADA
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Arcane Mage PvE Guide

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Bodom
Vice-GM
Bodom


Mesaje : 10
Data de inscriere : 01/06/2010
Varsta : 34
Localizare : Hateg

Arcane Mage PvE Guide Empty
MesajSubiect: Arcane Mage PvE Guide   Arcane Mage PvE Guide EmptySam Iun 05, 2010 6:40 pm

Inaintea inceperii acestui ghid o sa ofer un mic sfat pentru cei care doresc sa joace bine aceasta clasa.

Magul este o clasa pe care o joci mai mult cu capul si nu cu mainile. Daca nu aveti rabdare, daca aveti obiceiul sa "va dati cu capul de tastatura" pentru a scoate un DPS cat mai mare sau daca nu aveti viteza de reactie, ati ales gresit clasa. Acest lucru se aplica atat in PvE cat si in PvP.

Pentru a simplifica putin lucrurile voi incepe cu un mic "dictionar" menit sa faca atat citirea cat si scrierea acestui ghid putin mai usoara.

AB = Arcane Blast
ABR = Arcane Barrage
AM = Arcane Missiles
AP = Arcane Power
DPS = Damage Per Second
DPM = Damage Per Mana
IV = Icy Veins
OOM = Out Of Mana
MB = Missile Barrage
PoM = Presence of Mind

1. Spec & Glyphs
Arcane Spec 57 / 3 / 11
Acest spec este oarecum discutabil fiind preferabil in lupte unde exista foarte mult damage pe raid. De asemenea daca simtiti ca tankul vostru nu se descurca prea bine cu threatul sau nu dispune de un rogue / hunter care sa il ajute sa mentina threatul pe target este indicata mutarea a 1 sau chiar 2 puncte din Arcane Stability in Arcane Subtlety.
Glyphs sunt incluse in link si nu cred ca mai au nevoie de niciun comentariu. Cele minore sunt toate in mare parte inutile asa ca am propus 3 care ar putea oferi o oarecare utilitate pentru un raid.

2. Stats

Prioritatea acestora decurge cam in felul urmator:
-Hit Rating pana la atingerea hit capului pentru spells. Valorile efective pentru spell hit cap pentru specul propus sunt: 289 adica 11% sau in cazul in care dispuneti de un shadow priest sau un balance druid valoarea acestuia coboara pana la 210 adica 8%. Din fericire pentru magii care fac deja parte din comunitatea noastra, dispunem de 2 shadow priesti care sunt mai tot timpul on.
-Spell Power
-Haste - un stat extrem de util pentru toti casterii din ziua de azi. Indicat este sa aveti cat mai mult insa daca veti ajunge candva la o valoare de ~1000 haste rating unbuffed e cam timpul sa va opriti si sa va orientati pe stats cum sunt Critical Strike Rating.
-Critical Strike Rating
-Intelect - contribuie la Spell Power si la Critical Strike Chance.
-Spirit - acest stat a devenit important nu doar datorita faptului ca ajuta la mana regen, insa Molten Armor converteste un procent de Spirit in Critical Strike Rating.

3. Gems & Enchants

In calitate de caster orice soket bonus de pe gear incepand cu T9 este un lucru de dorit asa ca nu va grabiti sa introduceti in toate soketele (indiferent de culoare) acele +23 spell power in momentul in care indepliniti cerintele pentru meta gem.

Asadar, gemurile pe care le urmariti sunt:
Red: Runed Cardinal Ruby
Yellow: Reckless Ametrine sau Rigid King's Amber daca nu ati atins hit capul.
Blue: Purified Dreadstone
Meta: Chaotic Skyflare Diamond

Enchanturile de baza care se pot schimba in functie de profesiile pe care le aveti sunt:
Head: Arcanum of Burning Mysteries
Shoulder: Greater Inscription of the Storm
Back: Enchant Cloak - Greater Speed
Chest: Enchant Chest - Powerful Stats
Bracer: Enchant Bracers - Superior Spellpower
Weapon: Enchant Weapon - Mighty Spellpower sau Enchant Staff - Greater Spellpower
Gloves: Enchant Gloves - Exceptional Spellpower
Legs: Brilliant Spellthread
Feet: Enchant Boots - Icewalker

4. Buffs
Molten Armor
Flask of the Frost Wyrm
Firecracker Salmon

Focus Magic de obicei pe un alt caster, preferabil destruction warlock, insa daca in raid se mai afla un arcane mage fiti inteligenti si faceti "schimb" de Focus Magic.

5. How to?

Cand vine vorba de mage nu putem vorbi de notiunea de rotatie, nu exista o rotatie anume care invatata si executata la perfectie te va duce pe primul loc al damage meterelor. Tot ce trebuie retinut atunci cand jucati arcane, e ca va jucati cu o sabie ce are 2 taisuri. Acel imens mana pool este cel mai mare prieten dar si cel mai mare dusman. Daca nu va controlati consumul de mana pe parcursul luptei riscati sa ramaneti OOM.
Asadar, "rotatie":
3x / 4x AB + *se activeaza MB* + AM
4x AB + *MB nu se activeaza* + ABR - sugerez sa faceti miscarea aceasta deoarece castul unui AB la 4 stacks costa enorm de multa mana.
De asemenea nu castati absolut niciodata AM daca MB nu este activat. Costul pentru AM este de asemenea destul de mare si pur si simplu pierdeti atat DPS cat si DPM castand un spell de 5 secunde contra mana cost in loc sa il castati in 2.5 secunde fara mana cost.
PoM sugerez a fi pastrat pentru o situatie in care trebuie sa va miscati si chiar e un lucru util sa il combinati intr-un macro de genul:

#showtooltip
/cast Presence of Mind
/cast Arcane Blast(rank 4)

AP si IV pot fi si ele incluse intr-un macro insa cooldownlul lor nu are exact aceeasi durata. De asemenea cel mai bun moment pentru a le folosi sunt la inceputul luptei apoi cand trece cooldownul amandurora. Pentru maxim DPS sugerez a fi folosite tot timpul impreuna mai putin in cazul in care targetul are low hp si considerati ca nu mai apucati sa exploatati la maxim durata IV (deoarece aceasta are cooldownul mai indelungat).

#showtooltip
/cast Icy Veins
/cast Arcane Power
/yell POWER !!! ( for fun Very Happy )

Daca aveti si un trinket cu use, poate fi introdus si acesta in macro adaugand sintaxa: /use NumeTrinket

De asemenea cand ajungeti pe la 40% mana - Evocation. Este bine sa folositi aceasta abilitate cat mai repede deoarece are un cooldown de doar 2 minute.
Aceeasi regula se aplica si pentru mana gems.

Sper sa gasiti acest ghid folositor, iar daca mai aveti intrebari legate de acest subiect postati in continuare si voi face tot posibilul sa va ajut atat cat pot.
Sus In jos
marah




Mesaje : 10
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Arcane Mage PvE Guide Empty
MesajSubiect: Re: Arcane Mage PvE Guide   Arcane Mage PvE Guide EmptyVin Iun 11, 2010 4:43 am

Thanks for the guide, poate intr-o buna zi imi fac si eu un mag, e singura clasa pe care nu am jucat-o in aproape 4 ani de wow =))

Un forum interesant pentru magi gasiti aici( Ensidia forums, ex- Nihilum, una dintre cele mai bune guilde din lume) http://ensidia.com/forum_view.php?forum_id=19
Sus In jos
 
Arcane Mage PvE Guide
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Holy PVE Guide
» Hunter Guide

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ARMADA :: Class Guides :: Mage-
Mergi direct la: